Poczta Polska nie zawodzi, jeżeli chodzi o dostarczanie powodów do ekscytacji. Dostałem smsa, że na mój adres nadana została paczka i mogę ją śledzić pod wskazanym adresem. Kliknąłem na niego bardziej z ciekawości niż niecierpliwości i czego się dowiedziałem? Paczka ma gabaryty XXL, a waży zaledwie 70 gramów. Moja wyobraźnia natychmiast zaczęła wędrować w dziwne miejsca – co może być tak duże a jednocześnie tak lekkie?
Ostatecznie uznałem, że najpewniej jakaś dobra duszyczka wysłała mi ogromną płachtę aerożelu. Aeorżel to to syntetyczny materiał wytworzony z żelu krzemionkowego, w którym komponenty ciekłe zastąpione zostały gazem (powietrzem), tworząc rodzaj bardzo porowatej sztywnej piany. Jest nie tylko ultra-lekki, ale i odporny na mechaniczne ściskanie.
Aerożel jest też wyjątkowo dobrym materiałem do izolacji termicznej, ze względu na jego bardzo słabe przewodnictwo cieplne (ściślej: najniższe przewodnictwo cieplne z istniejących materiałów stałych). Jeśli na cienkim plasterku aerożelu podgrzewanym od dołu przez palnik umieścimy kostkę czekolady to czekolada się nie roztopi, o ile nie dosięgnie jej ciepło emitowane dookoła i ponad płytką.
Aeorożel nie jest jedynie ciekawostką z zakresu badań materiałowych (material science). Znalazł zastosowanie m.in. w sondzie kosmicznej Stardust, w której użyty został do stworzenia „pułapki” na pył kometarny oraz jako izolacja cieplna elektroniki w łazikach Soujourner, Opportunity i Curiosity wysłanych na Marsa. Zastosowanie aerożelu jest jednak ograniczone przez to jak bardzo kruchy jest to materiał (bez większego problemu można go złamać w palcach). Pierwsze wersje aerożelu były też wysoce hydrofilowe – łatwo wchłaniały wodę, która niszczyła jego wewnętrzną strukturę i pozbawiała go jego właściwości.
PS. Wiem, że to pewnie tylko błąd w systemie Poczty Polskiej, ale preferuję swoją interpretację.
PS2. Dzisiaj trochę shitposting, ale wybieram się zaraz na dłuższą wycieczkę rowerową i nie zdążę skończyć żadnego dłuższego posta. Zresztą wolę dać sobie czas i zrobić solidny research zamiast wypuścić coś na szybko. PS3. Derek Muller zrobił fajny filmik o aerożelu na swoim kanale na YouTube.
Źródełko zdjęcia: NASA/JPL-Caltech – NASA Stardust Website